Asansörlü Taşımacılık Nedir?

Asansörlü taşımacılık hizmeti olarak adlandırılan ve taşımacılığın bina dışarısına kurulan bir mobil yük asansörü ile yapılması işlemine verilen isimdir. Teknoloji geliştikçe hayat kolaylaşıyor ve gelişen bu teknolojik ekipmanlar sunulan hizmetleri daha kolay bir hale getiriyor. Geçmiş yıllarda taşımacılık hizmeti merdiven aralıklarından amatör bir şekilde gerçekleştirilirken taşınan eşyaların zarar görme olasılığı üst seviyedeydi. Dış cephe asansörleri ile yapılan taşımacılıklarda ile eşyaların zarar görme olasılığı neredeyse yok denecek kadar azdır.

Dış cephe asansörleri atmışlı yıllardan itibaren almanyada genellikle çatıcılar tarafından çatı yapımı ve onarımı işlemleri için kullanılmıştır. Ağır bir yükü üst katlara çıkarmanın en hızlı ve sağlıklı yolu bu mobil asansörler olmayı başarmıştır. Geçtiğimiz yirmi yıl içerisinde çok fazla yaygınlaşan dış cephe asansör kullanımı hem nakliye şirketlerine hem müşteriye büyük kolaylık olmuştur.

Şimdi, gelelim müşterilerin bizlere en çok ilettiği sorulara:

1- Asansörler her kata kurulur mu?

Cevap : Asansörlerde kullanılan merdivenler belli bir yüksekliğe sahip olup genellikle ilk 2 kat için çok fazla tercih edilmemektedir.

2- Asansörler ile taşımacılık nereden yapılır?

Cevap : Yükleme ve boşaltma işlemlerinde asansörün kurulumu için en uygun nokta tespit edildikten sonra balkon veya pencereden taşımacılık işlemleri gerçekleştirilir.

3- Asansörlü taşınmanın en büyük avantajları nedir?

Cevap : Asansörlü taşımacılıklarda eşyaların zarar görme olasılığı olmadığı gibi taşımacılık işlemleri de hızlı bir şekilde gerçekleştirilir. Ayrıca taşınırken komşularınızı rahatsız etmediğinizi göz önünde bulundurun.

Asansörlü evden eve nakliyat günümüzde birçok nakliye şirketi tarafından hizmet olarak sunulsa da asansör maaliyetinin çok yüksek olmasından ötürü tüm nakliye şirketleri tarafından hizmet olarak sunulmamaktadır.

Asansörlü bir taşımacılık hizmeti almanız için ayrıca şartlarınızın elverişli olması gerekir. Bina önünde elektirik tellerinin bulunması veya dış cephenin asansör kurulumuna elverişli olmaması asansörlü taşımacılık yapılabilme olasılığını olumsuz etkilemektedir.

Asansörü bulunmayan nakliye şirketleri de asansörlü taşımacılık hizmeti sunabilmektedir. Bir evden eve nakliyat şirketinin asansörlü taşımacılık hizmeti sunabilmesi için bir asansöre sahip olmasına gerek yoktur. Ülkemizde işini çok güzel yapan lakin çok pahalı olduğu için filosuna asansör katamayan yüzlerce işletme bulunmaktadır. Bu tür işletmeler taşımacılıklarda asansör kiralama hizmetine başvurarak asansörü operatörü ile birlikte kiralayarka hizmet sağlamaktadır.